Home (2009)

Filma, kuras noskatīšanos atliku un atliku, līdz pašai apnika. Saņēmos un noskatījos. Skarbi.

В наше время интерес к природе предполагает интерес к человеку и его воздействию на планету.

Negribu izplūst garumgaros tekstos, tomēr dažus vārdus gribu teikt. Sākot skatītos šo filmu, šķita, ka tā būs par mūsu planētu, par dabas skaistumu utt. Jo tieši tādi ir filmas sākuma kadri. Dažas ainas bija tik burvīgas, ka neticējās, ka tās tiešām ir īstas. Nu gluži kā gleznas! Un tomēr… filma nav par dabu. Tā ir par mums. Par mums, cilvēkiem, un mūsu attieksmi pret dabu. Cik gauži pāri mēs tai nodarām ar savu rūpniecību un visu pārējo. Mēs tiecamies būt tik attīstīti, ka nepadomājam par apkārtni. Šobrīd gan ir jau parādījušās ”zaļās” domas un idejas, bet domāju, ka ir mazliet par vēlu. Piemēram, kādu jūs iedomājaties Antarktīdu? Es noteikti to neiedomājos esam tik tumšu, drūmu un vienmuļu. Ķīna – tik attīstīta, bet valsts grimst smogā un izskatās tā, it kā tur pastāvīgi būtu migla. Vēl viens piemērs: pilsēta klintīs (neatceros gan valsti, bet tas šoreiz nav svarīgi), kura pastāvēja gadsimtus, nu tagad ir pilnībā tukša. Spoku pilsēta, jo visi ļaudis ir devušies prom. Pludmales, kuras reiz bija tik utopiskas savā vientulībā, nu ir ļaužu pilnas un zaudējušas savu sākotnējo šarmu. Tā varētu turpināt. Ekoloģiskās katastrofas.

Paldies režisoram Yann Arthus-Bertrand – tiešām oriģināls veids, kā parādīt industrializācijas sekas: filma ir uzņemta filmējot no helikoptera. Absolūti visa filma ( 50+ valstis, bet ja pareizi saprotu, iekļautas ir 36) ir no putnu lidojuma, kas lieliski parāda kopainu. Filmēšana aizņēma 18 mēnešus un tā nebija viegla – Indijā daļa safilmētā materiāla tika konfiscēta, Ķīnā un Saūda Arābijā bija aizliegts vispār filmēt, bet Argentīnā gāja vēl trakāk – režisors ar saviem palīgiem nedēļu pavadīja cietumā.

Filmu skatījos krievu valodā, tāpēc arī citāts tāpat. Ja interesē, tad noskatīties var šeit (vēl viens pluss režisoram – šī nav festivālu lente, bet brīvi pieejama internetā un DVD formātā visā pasaulē, jo režisors saka, ka ”tā ir jāmēra nevis dolāros vai eiro, bet gan cilvēkos, kuri šo filmu noskatīsies un aizdomāsies”).

By elzastory Posted in kino

3 comments on “Home (2009)

  1. Pateicoties Tev, tagad noteikti “Home” noskatīšos! 🙂
    Man grūti pateikt, kas vainas cilvēkiem, bet, šķiet, viss “normālais” un “pieņemtais” ir tendēts uz dabas iznīcību. Teju neiespējami dzīvot dabai draudzīgi – tāpat jālieto transports, rūpnieciski ražota pārtika, jāizgāž anormāls daudzums kaitīgu atkritumu, jācērt planētas plaušas – koki…
    Manuprāt, piesārņotība ir cieši saistīta ar naudu. Sabiedrībai tiek iestāstīts (vai paši sev iestāstām), ka citādi dzīvot nevar, tas nav ekonomiski izdevīgi – un cilvēks noskatās šādu filmu, labākajā gadījumā sāk vairāk staigāt ar kājām, bet vienalga izmet mežā tikko izdzerto ūdens pudeli. Kas muļķīgi, vairākas valstis pat nespēj “pavilkt” visvisādus piesārņojuma apturēšanas līgumus, jo jāizvēlas – lieli naudas zaudējumi vai daba! Būtu taču loģiski valstīm, kuras cenšas kļūt zaļas, dot priekšrocības…
    Tāds apburts loks, vai ne tā? Tev taisnība – ir par vēlu pievērsties zaļajam dzīvesveidam. Ne tikai tāpēc, ka liela daļa Zemes jau nopostīta, bet arī tādēļ, ka milzīga daļa tās iedzīvotāju neatteiksies no ērtas, ekoloģisku katastrofu izraisošās dzīves.

    • Tas tiešām ir kā apburtais loks, jo kurš gan grib atgriezties pirmsākumos, ja šodien sasniegtais sniedz tādas ērtības. Ir tikai viens jautājums – cik ilgi daba to vēl izturēs? Jau tagad ir manāmas dažādas dabas ”nenormālības”. Nauda… jā, tā ir nepieciešama, bet tā tomēr padara cilvēku alkatīgu. Un tā tas ir bijis visos laikos.

  2. Atbalsojums: baltais runcis Latvijas blogāres apskats #13 (25.08.-31.08). | baltais runcis

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s