Mākslas pamati: Rietumu mākslas vēsture

Jau kādu laiciņu grāmatnīcu plauktos var atrast Dženetas Reboldas Bentonas grāmatu Rietumu mākslas vēsture (autore arī citai šīs sērijas grāmatai Kā saprast mākslu?) Mākslas pamatu sērijai jauni darbi nāk klāt lēnāk nekā man gribētos (joprojām turu īkšķi, lai pie mums nonāk tā par fotogrāfiju un ielu mākslu), tomēr priecājos par katru, kura ierauga dienasgaismu 🙂

Es pat īsti nezinu, ko piebilst anotācijas rindkopā, jo uz grāmatas aizmugurējā vāka ir viens superprecīzs teikums – grāmata sniedz ne tikai ieskatu mākslas vēstures attīstībā, bet tā tiek pasniegta roku rokā ar kultūras attīstību.

Jāsaka, ka tas arī bija pirmais, ko es pamanīju. Lasīju ne tikai par grieķu mākslu, bet arī arhitektūras attīstību un svarīgākajiem vēsturiskajiem notikumiem. Lasīju par viduslaiku mākslu un arī tur bija nozīmīgākā arhitektūra, vēstures notikumi un cilvēki. Un tā līdz mūsdienām. Pat drusku grūti iedomāties šo sarežģīto faktu atsijāšanu, lai stāsts virzītos pa mākslas vēstures līniju, bet tai līdztekus cieši pa pēdām sekotu vēsturiskais konteksts.

Līdzīgi kā pārējās šīs sērijas grāmatas, arī šī ir iedalīta vairākās nodaļās, kur konspektīvā veidā un vienlaikus gana plašā izstāstā ir izstāstīts kāds vēstures posms un izcelti tā laika nozīmīgākie mākslas darbi. Līdz ar to tajā ir ne tikai saturīgi teksti, bet tā ir arī ilustratīvi ļoti bagāta. Jāatzīst, ka es ārpus grāmatas paguglēju dažas ēkas, lai gūtu lielāku vizuālo iespaidu. Cilvēka prāts, izdoma un apķērība – skaisti!

Šī grāmata man šķita nedaudz atšķirīgāka par savām šīs sērijas līdzgaitniecēm. Varbūt tāpēc, ka šeit māksla patiešām tika stāstīta ar vēstures kontekstu. Līdz ar to man šķita, ka es ne tikai atkārtoju skolā pasniegto kultūras vēsturi, bet atkārtoju arī aizvēsturi līdz mūsdienām. Šādā ziņā man varbūt vairāk pie sirds gāja nodaļa par mūsdienām, jo tur uzzinaju visvairāk jaunu faktu, tomēr arī pārējās nodaļās atradās pa kādam nezināmam vai ļoti aizmirstam faktam. Šo pilnīgi noteikti var saukt par īso kursu Rietumu mākslas vēsturē 🙂

*Grāmata lasīta sadarbībā ar apgādu Jānis Roze

One comment on “Mākslas pamati: Rietumu mākslas vēsture

  1. Atbalsojums: Latvijas blogāres apskats #243 (24.03.-30.03.) | BALTAIS RUNCIS

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s