Ravennas vēsturiskās mozaīkas

Laiks ir tieši tik burvīgs, lai kaut ko burvīgu baudītu arī kultūras ziņā. Un kāpēc gan ne agrīno viduslaiku (5., 6. gadsimta) Ravennas mozaīku mākslu? Šādu izstādi piedāvā LNB jaunā ēka. Kas mani šajā izstādē pārsteidza – nekas nav aiz stikla un visu var droši iztaustīt ar pirkstiem. Kur āķis? Nav, vienkārši viss apskatāmais ir kopijas. Ļoti augstvērtīgas kopijas. Apskatāmo kolekciju uz Rīgu atveda Ravennas pilsēta, iesaistoties Ravennas Classense bibliotēkai un Ravennas pilsētas domei sadarbībā ar LNB. Kā tiek atzīmēts – tik seni mākslas darbi Latvijā līdz šim nav izstādīti. Sākotnēji nesapratu, bet tagad saprotu, kāpēc izstāde izvietota trīs telpās (viena otrai līdzās) – tie ir no trīs atšķirīgiem vēstures periodiem – Rietumromas impērijas, ostgotu valdnieka Teodoriha un Bizantijas impērijas laikiem.

IMG_5763Kas ir Ravenna un ar ko tā tik īpaša? Šodienā tā ir lauksaimniecība un rūpniecības pilsēta Itālijā, Adrijas jūras krastos, bet pirms 1500 gadiem tā bija Rietumromas valsts galvaspilsēta un pēc tam Austrumgotu valdnieka Teodorika un Bizantijas impērijas sastāvdaļa Eiropā. Ravennas mozaīku kolekcija ir būtiska pasaules kultūras mantojuma sastāvdaļa. Astoņi tās objekti kā universālas vērtības ir iekļautas UNESCO pieminekļu sarakstā (no 1997g.). Ravennu tā arī mēdz dēvēt – mozaīku pilsēta, jo tieši šeit meklējami Rietumeiropas kristīgās mākslas izplatības kanonu pirmsākumi.

Protams, varētu jau jautāt, kāpēc mums ir jāskatās uz kopijām, ja Ravennā ir oriģināli? Šajā gadījuma es kopijas atbalstu, jo neplēsīs taču no Sv. Vitālija bazilikas sienas vai Gallas Placidijas mouzoleja mozaīkas 😀 Kopijas radītas ap 20.gs. 50.gadu sākumu, kad mozaīku meistari, sekojot kompleksai, ļoti stingri nosacītai metodei, izveidoja seno mozaīku oriģinālam pietuvinātu reprodukciju kolekciju. Šī kolekcija tad arī ir apskatāma tagad Rīgā. Jāpiebilst, ka no 60 kolekcijas darbiem ir izstādīti 36 un smagākā sver 600 kg. Ja radusies interese, ar apskati nevajadzētu vilcināties – izstāde apskatāma līdz 30.augustam un ir bez maksas.

IMG_5765Ziemeļu tornis (Hestoimasia), apskatāms Neona baptistērijā.

IMG_5766Pērļu vistiņa, apskatāma Neona baptistērijā.

IMG_5771Svētais Pāvils, apskatāma Neona baptistērijā.

IMG_5775Jūdas skūpsts, apskatāma Jaunā Sv. Apolliārija bazilikā.

IMG_5778IMG_5779

Šī noteikti ir tā kura sver 600kg, jo bija vislielākā. Valdniece Teodora, aplūkojams Sv. Vitālija bazilikā.

P.S. Man noteikti būs jādodas vēlreiz, jo nebiju informēta, ka līdzās šīm mozaīkām ir apskatāmas arī dažādu valstu mākslinieku 34 mūsdienu mozaīkas mākslas darbi “Bibliomosaico”. Šī izstāde izveidota starptautiskā mozaīku festivāla “Ravenna Mosaico” ietvaros. Tās mērķis ir apvienot mozaīku mākslu ar konceptu “grāmata”. Vēl kā papildu mērķis ir radīt priekšstatu par mozaīku mākslas attīstību mūsdienās. Kā saka izstādes kuratore: “Jums tie ir tikai jāatrod: tas nav nemaz tik viegli, toties – interesanti!” (darbi ”paslēpti” starp brīvpieejas grāmatām no 2. – 3?/6.stāvam).

Informācijas avoti: delfi, diena, riga2014

One comment on “Ravennas vēsturiskās mozaīkas

  1. Atbalsojums: baltais runcis Latvijas blogāres apskats #8 (21.07.-27.07). | baltais runcis

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s