Starp divām saulēm

Izstāde, uz kuru es biju aizgājusi jau kādu laiciņu atpakaļ, bet kaut kā nesanāca/negribējās apsēsties un uzrakstīt. Vai nu tāpēc, ka ir atgriezusies ziema vai kā citādi, es fotogrāfijās parādīšu, ko redzēju, taču jābrīdina, ka izstāde vairs nav apmeklējama (pēdējā diena bija 2.marts).

Senāk cilvēku dzīves ritms bija cieši saistīts ar norisēm dabā. Rudenī un ziemā, kad lauku darbi apdarīti, cilvēki varēja vairāk pievērsties senču pieminēšanai un svētku svinēšanai. [..] uzzināt, kad un kāpēc, svinot svētkus, cilvēki pārģērbās par lāčiem, kazām, dzērvēm, čigāniem, budēļiem vai ķekatām un kā maskošanās tradīcijas saglabājušās līdz mūsdienām. (citāts no DM mājaslapas).

Sākotnēji var šķist, ka izstādes nosaukums īsti nav saistāms ar maskošanos, tam tomēr ir kāda nozīme: mūs caur gadskārtu ritējumu pavada divas saules – viena ziemā, otra vasarā; viena saule kalna augšējā, otra apakšējā daļā. Pēc saules arī vadījās gan ikdienas darbos, gan rituālos svētkos.  Kā vēsta informatīvās plāksnes, tad izstāde sarīkota ar mērķi parādīt latviešu tradicionālās maskas, kuras demonstrē senču dzīvesziņu un veidu, ar kādu tie satiekās ar mītisko un viedo. Izstādē bija eksponētas 38 maskas, kuras tradicionāli tika lietotas no Miķeļiem līdz Meteņiem (maskas darinātas balstoties uz teicēju liecībām un pētnieku aprakstiem). Izstādes autori – Aīda Rancāne, Andris Kapusts un Čezare Popi. Tagad gan par to, ko es redzēju:

IMG_4943Čigāns un lācis. Lācis manu uzmanību piesaistīja, taču pirmajā brīdī nobiedēja.

IMG_4948Mācītājs un jaunais pāris. Par šādām maskām man nebija zināms.

IMG_4952Senlatviešu izpratne par Nāvi.

IMG_4955Budēļi. Kaut kā satrāpījās šo ekspozīciju skatīt vienlaicīgi ar demonstrēto video par latviešu tradicionālo maskošanos. Un tieši brīdī, kad darbojās budēļi. Tas viesa teju 100% ticamību, ka arī zālē esošie budēļi sāks kustēties un dejot. Brr.

IMG_4956Ķekatas. Nu kā tādi dabas bērni 🙂

IMG_4972Kopskats. Šķiet, ka daudz, daudz efektīvāk būtu bijis, ja šīs ekspozīcijas nebūtu saliktas tik blīvi, jo kopiespaids bija mazliet biedējošs. Bet, ja to visu izslēdz, bija tīri labi. Mazliet neizprotamā dzīvesziņa, kuru vajadzētu stāstīt skolās, kādā atsevišķā vēstures vai audzināšanas (tagad vēl ir tāda?) stundā .

One comment on “Starp divām saulēm

  1. Interesanti, ka nāvei ir balts tērps un tā maska ir biedējoša. Negribētu satikt cilvēku šajā maska…brr.
    Ar tiem manekeniem ir tā, ka es vienmēr skatos uz tiem ar tādu ka piesardzību. Jo kas zina, var būt kādam paradīsies vēlme izjokot cilvēkus.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s