Cilvēki un es

Izskatās, ka Mets Heigs ir aizgājis uz “urrā!”, jo pilnīgi noteikti nebiju gaidījusi viņu tik ātri atgriežamies. Tas ir labi, protams 🙂 Viņš pilnīgi noteikti ir ierindojies man lasāmo autoru listē. Pat ja tematiski man viņa darbi reizēm nav aktuāli, es vienalga pamanos katrā darbā atrast kaut ko sev. Jāatzīst, ka viņa pēdējo latviski tulkoto darbu Cilvēki un es (2013) izlasīju jau pirms krietna laika. Ir pagājis laiks un jāpašķirsta, jāpalasa fragmenti, lai atgūtu to sajūtu, kuru es tur noķēru. Sajūtu, ka cilvēki ir jāiepazīst tuvāk pirms tiek izteikts verdikts par tiem.

Ja pavisam, pavisam īsi, tad – uz planētas Zeme ieradies viesis īpašā misijā. Lai viņu tam sagatavotu, ir daudz runāts par cilvēci, kura ir vardarbīga, egoistiska un iedomīga. Vārdu sakot – cilvēki ir briesmīgi. Viesis varbūt nav kārtīgi “apstrādāts”, jo viņš pamana arī visnotaļ jaukas cilvēku iezīmes. Kā izpildīt misiju?

Paradokss: lietas, bez kurām ir iespējams dzīvot, – grāmatas, māksla, kino, vīns un tā tālāk – ir nepieciešamas, lai izdzīvotu. /282.lpp./

Šo darbu kritiķi sauc par meistardarbu, jo sarakstīts laikā, kad autors piedzīvojis panikas lēkmes un nespēja pat aiziet līdz veikalam. Un tā nu ķēries pie rakstīšanas, jo tas nomierina. Man patīk viņa domu gājiens par cilvēkiem – pirmajā uzmetienā nešķiet nekas labs un pievilcīgs, bet jo ilgāk un pamatīgāk iepazīsti, jo vairāk labu īpašību atklājas. Tas pat it kā ir loģiski, bet autors prot paraudzīties uz lietām nedaudz citādākā rakursā un lietas atklājas “svaigāk” (ne tikai par lietām, bet arī par cilvēkiem un norisēm dabā un citiem svarīgiem mūsdienu jautājumiem). Protams, lasot var sastapties arī ar klišejiskām lietām, bet uz to es īpaši neiespringstu. Šis darbs ir sarakstīts gana aizraujoši, lai lasot baudītu stāstu un tā sniegtās atziņas nevis, lai meklētu vietas, kur piekasīties par neoriģinalitāti. Protams, bija domas/atziņas, kurām es lasīšanas brīdī nespēju piekrist vai man šķita maznozīmīgas, bet – es nekad neesmu piedzīvojusi panikas lēkmes, līdz ar to arī tas varētu iespaidot viedokļu atšķirību.

Dzīves ilgumam nav nozīmes. Nozīme ir dziļumam. Tikai, ejot dziļumā, vienmēr atceries, ka virs galvas spīd saule. /283.lpp./

Ja atkāpjas no stāsta niansēm, tad šis ir darbs par būšanu cilvēkam un par mīlestību būšanai cilvēcīgam. Ir grūti būt cilvēkam, jo viņam nepārtraukti kaut kas jārisina, jāpieņem lēmumi, jāieklausās citos, jāieskatās citos un citi jāiepazīst tik tālu, lai atzītu par draugiem. Cilvēku attiecības ir gana sarežģītas un iedalītas dažādās kategorijās – Zemes viesim it nemaz pirmos mēnešus nekājas viegli. Viņs tomēr cenšas, kaut ko “lauž” sevī un saprot, ka viņam sastāstītas ļoti virspusējas lietas. Lai cik cilvēki/cilvēkiem nebūtu sarežģīti, viņi cenšas. Jāatzīst, ka es tik plašā tvērumā uz šo visu nevarēju skatīties. Man vairāk šis saistās ar to, kas mūs padara par cilvēcīgiem esot ģimenes lokā vai to, kā mēs nonākam līdz ģimenei un visiem tiem mīļajiem sīkumiem, kuriem bieži vien nepievēršam uzmanību. Kas ir tās lietas, kas patīk, garšo, liek justies labi. Kas ir tās lietas, kuras gribētos nosargāt.

Kā jau minēju, šo darbu izlasīju jau pirms laba laiciņa un, diemžēl, nepierakstīju uzreiz sajūtas un domas, ko šis darbs manī uzjundīja. Skaidrs ir tas, ka šo darbu ir vērts ik pa laiciņam palasīt un varbūt piefiksēt tā brīža sajūtas. Man patīk, ka šo darbu var lasīt kā vienkārši asprātīgu romānu, kurš vietumis ļauj paķiķināt un/vai padomāt un arī kā darbu, kurā tiek atzīmētas domas un pašam padomāt par lietām (kas ir laime, draugi, ģimene utt.). Viss atkarīgs no pašsajūtas un lasāmā noskaņojuma.

Caur draugiem mēs esam saistīti ar pasauli. /208.lpp./

* Grāmata lasīta sadarbībā ar apgādu Zvaigzne ABC

One comment on “Cilvēki un es

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s