Mākslas grāmatu sērija “Mākslas pamati” – kā aplūkot un kādi virzieni eksistē

Atcerieties, kā es rakstīju par trim mākslas grāmatām un teicu, ka nebūtu slikti ielūkoties vēl arī tajās atlikušajās divās? Nu, lūk, esmu ielūkojusies. Es runāju par Sūzenas Vudfordas Kā aplūkot mākslas darbus? (2018) un Eimijas Demisijas Modernā māksla (2018). Parokoties pa šo sēriju, atklāju, ka ir tapušas vēl trīs grāmatas… 😀 Manuprāt, būtu interesanti arī palasīt par popārtu, ielu mākslu un sireālismu. Par pirmajām divām jau īpaši, ņemot vērā, ka latviešu valodā nekas dižs nav pieejams.

  • Kā aplūkot mākslas darbus?

Šai sērijai nav svarīgi, ar kuru darbu sāk, bet ja lasītājs ir nevis vienkārši interesents kā es, tad noteikti ir jāsāk ar šo. Autore prasmīgi paplašina izpratni stāstot par darbu izcelsmi, kompozīciju un sižetu. Lielos vilcienos no tā sastāv šis darbs – daudz dažādie sižetiskie iedalījumi (bībeliskie sižeti, portreti, klusās dabas, vēsture un mitoloģija u.c.), telpas atveidojums, kompozīcija, tradīcija. Tā ka šī grāmata gluži nemāca pareizi lūkoties, bet vairāk palīdz iedziļināties mākslinieka domā, redzējumā un tā laika gleznošanas paņēmienos. Un bija (un joprojām ir) daudz mākslinieku, kuri vēlējās lauzt tradīciju un meklēja aizvien jaunākus un labākus paņēmienus, kā parādīt vidi ap sevi, kā gleznot reālāk un kā caur dažādām lietām un tēliem izstāstīt savu gleznas ideju. Šis man lika atcerēties kādu maģistra laika semināru, kurā bija jāizvēlas viena mākslinieka glezna un tad no attēlotā jāmeklē apslēptie simbolismi (suns – uzticība utt.) un jāspēj tas savilkt ar attiecīgo laikmetu. Bija interesanti un ir mazliet žēl, ka šis skatījuma veids darbā ir tika maz iekļauts, bet – tā ir tik liela tēma, ka tam ir atsevišķas grāmatas un tas nebija gluži autores mērķis. Darbā ir 103 ilustrācijas, kas ļauj labāk izprast tekstu un priecē acis.

  • Modernā māksla

Pirms biju ķērusies pie šī darba, biju domājusi, ka runa būs tikai par 20.gadsimtu (balstoties uz nosaukumu). Tomēr nē – tvērums ir plašāks, sākot ar 1860tajiem gadiem, impresionismu un līdz mūsdienām. Tas ir prātam neaptverami, cik daudz un dažādu mākslas novirzienu ir radušies un vēl ir aktuāli mūsdienās vienā 20.gadsimta ietvarā! Daudzus virzienus biju zinājusi vismaz nosaukuma pēc, bet darbā atklāju ļoti, ļoti daudzus nekad nedzirdētus un neiedomājamus. Ja man priekšā noliktu divus darbus no līdzīgiem žanriem, es nepateiktu kurš ir kurš. Tas viss ir pārāk niansēti priekš manis. Tomēr autore ir labi pacentusies un skaisti izstāstījusi un apkopojusi dažādos mākslas grupējumus, skolas un aprakstījusi kustības izcelšanos. Veseli 68 mākslas virzieni un tikai no Eiropas un Amerikas. Man patika, ka katram virzienam bija atzīmēti arī paši spilgtākie un spēcīgākie kustības pārstāvji.

*Grāmatas lasītas sadarbībā ar apgādu Jānis Roze

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s