Aušvicas tetovētājs

300x0_ausvicas_tetovetajs_webvaksKad Zvaigznes mājas lapā sadaļā “Drīzumā” ieraudzīju Heretes Morisas (Heather Morris) darbu Aušvicas tetovētājs, acis man iegailējās. Mani jau nobrīdināja, ka darbs nav tik smags kā varētu gaidīt no nosaukuma, līdz ar to ņēmu šo darbu nedaudz vieglāk.

Ludvigs, saīsinājumā Lali, ir uzņēmējs un sākoties karam devās uz savu dzimto pilsētu pie ģimenes. Tur viņš ir spiests pakļauties varai un nonāk Aušvicā. Citu gūstekņu vidū viņš izceļas ar savu mieru un centieniem palīdzēt. Tas viņam ļauj kļūt par tetovētāju. Kādu dienu nometnē tiek atvestas sievietes un viena kļūst viņam ļoti īpaša…

Šis ir patiess stāsts. Nu, patiešām patiess stāsts (es dažus faktus arī pagūglēju). Romāna pamatā ir autores saruna ar Lali Sokolovu (1916 – 2006, dzimis Eizenbergs), kurš izdzīvoja Aušvicas koncentrācijas nometnē, bija Aušvicas-Birkenavas tetovētājs (jaunatvestajiem gūstekņiem tetovēja uz rokas numurus) un nometnē ieraudzīja savu mūža mīlestību. Visus šos gadu desmitus viņi abi klusēja, jo baidījās, ka viņus sauks par nacistu kolaboracionistiem. Man prieks, ka abi sāka runāt, jo šis paver nedaudz citādāku skatu (vismaz man). Es neko pārāk daudz nezinu par šīm nometnēm, jo man sirds netur lasot/skatot tās zvērības. No tā, ko es sagūglēju, varu izcelt divus faktus, kas man netraucēja – Gitas Fūrmanes (1925 – 2003) patiesais ieslodzītās numurs un penicilīna pieminēšana. Romānā minēts, ka Lali tetovēja skaitli 34902 (un tad ieskatījās rokas īpašnieces acīs un iemīlējās), bet patiesībā pēc Aušvicas-Birkenavas memoriāla un muzeja arhīva materiāliem viņas numurs esot bijis 4562 (šo numuru viņa esot vecumdienās izdzēsusi). Tiek apstrīdēts arī viņas ierašanās datums. Man tas nešķiet tik būtiski, jo, kā saka arī pati autore, tas ir Lali stāsts, kurš sīkumos var nesakrist ar vēsturisko patiesību un tie nav tādi fakti, kas traucētu romānam (svarīgi ir tas, ka viņi abi tur bija un satikās). Otrs fakts – prontocils – tas esot apšaubāms, jo tai laikā neesot bijis tik viegli dabūt. To es nezinu un arī nešķiet tik svarīgi, jo, ja Lali nebūtu dabūjis šīs zāles, Gita būtu nomirusi.

Kad es biju izlasījusi šo romānu, es sapratu, kāpēc tas nav tik smags, kā liek domāt nosaukums. Šis ir romāns cilvēcībai, mīlestībai un… nu jā, izdzīvošanas cīņai, lai no jauna piedzīvotu brīvības garšas. Kad Lali ir stāstījis savu dzīvesstāstu, viņš esot uzsvēris, ka runā tikai tāpēc, lai šādas zvērības neatkārtotos. Jāatzīst, ka vienu brīdi es viņa stāstu apšaubīju, jo pamatojos uz SS vīru nežēlību. No stāstītā izklausās, ka Lali bez maz vai peld kā niere taukos, bet šāds šķitums bija tikai uz vienu brīdi. Ir jāņem vērā fakts, ka ne savas dzīves laikā, ne arī runājoties ar autori, viņš nav padziļināti stāstījis par šausmām, ko redzējis esesiešus darām ar ieslodzītajiem (gāzes kameras, krematorijas, eksperimenti ar cilvēkiem). Viņš bija Tätowierer izdzīvošanas vārdā, bija Politische Abteilung izdzīvošanas vārdā un sava stāvokļa privilēģijas (atsevišķa istaba, bagātīgāks ēdiens, brīvi brīži no darba) viņš izmantoja, lai palīdzētu citiem ieslodzītajiem. Slepeni, protams. Ja arī ir biedrojies ar sargiem un citiem augstākstāvošajiem, tad tikai izdzīvošanas vārdā un lai palīdzētu saviem līdzcilvēkiem. Vismaz tāds man ir iespaids un tas ir apbrīnojami – viņa izturība, viņa apņēmība no nometnes iziet dzīvam un ticība brīvībai un mīlestības pārpilnai nākotnei. Ja viņš nebūtu saticis Gitu, vai viņam būtu šāds dzīvesspars? Es par to vēl domāju. 

Balstoties uz šo stāstu, autore ir uzrakstījusi vēl vienu romānu, kuru es ceru reiz izlasīt – Cilka’s Journey. Cilka bija Gitas draudzene nometnē, kura izdzīvošanas vārdā kļuva par piegulētāju. Diemžēl, tiesātāji tā neuzskatīja un izsūtīja viņu uz Sibīriju.

*Grāmata lasīta sadarbībā ar apgādu Zvaigzne ABC

5 comments on “Aušvicas tetovētājs

  1. Tā sanāca, ka tūlīt pēc Tetovētāja izlasīju Hanu, un viss tā saslēdzās. Likās pat dīvaini, ka Hanai numuru tetovējusi kāda sieviete nevis Lali.

  2. Atbalsojums: Cilkas ceļojums | thestoryofelza

  3. Atbalsojums: Grāmatstatistika 2020 | thestoryofelza

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s