Zirgu gaļas pārdevējs

300x0_zirgugalaspardevejs_978-9934-0-8252-8Pirms trim gadiem izlasīju Tālivalža Margēviča dokumentāli vēsturisko romānu Šķērsiela 13. Man ārkārtīgi patika, tāpēc šī romāna – Zirgu gaļas pārdevējs (2019) – lasīšana ir tikai dabiska.

Šī romāna pamatā ir reāli eksistējoša cilvēka, Paula Taupmaņa, biogrāfija. Ko lai saka – viņa dzīvesstāsts ir nedaudz neticams un garš: no Krievijas cara Nikolaja II laika līdz pat Brežņeva nākšanai pie varas PSRS 60.gados. Pauls, t.i., Pēteris Kalējs piedalās 1905.gada revolucijā, jo viņš nespēj sēdēt rokas klēpī salicis. Jārīkojas! Viņa liktenis ir kā daudziem citiem – izsūtījums Sibīrijā. Kas tālāk?

Vispirms es gribēju sākt ar personas atrašanu, jo mani aizrauj šādi stāsti – ievadā autors stāsta, kā ir nonācis līdz Paulam Taupmanim. Es viņa vietā droši vien nebūtu uz to tikšanos aizgājusi 😀 Prieks, ka viņš drosmīgāks un aizgāja. Stāsts, kas ir izstāstīts šajā darbā ir neticams, bet aizraujošs. Gribēju pati kaut ko pameklēt par Paulu, bet neko neatradu. Laikam nemeklēju pietiekoši cītīgi un gan jau ka uz arhīvu jāiet. Par šo daudz nebēdāju, jo esmu iepazinusies ar viņa cītīgumu (Šķērsiela ir tik dziļa un izsmeļoša, ka gandrīz nekāda papildus literatūra nav nepieciešama). Ticu, ka arī šis darbs ir rakstīts ar tik pat lielu rūpību. Tas, ko es pirms tam runāju par faktu palasīšanu – gribēju pati pārliecināties, ka viņa apceļojumi tik viegli vedušies. Man tiešām radās sajūta, ka viņam bijusi viegla trimda. Varbūt pietrūka nedaudz emocionalitātes.

Tātad – viss sākas ar 1905.gada revolūciju. Kas man šajā darbā ļoti patika saistībā ar revolūciju? Tas ļoti perfekti parādītais sākums, iemesls neapmierinātībai. Tas sākums, kā viņš kopā ar draugu iesaistās ziņu nodošanā, skrejlapu izplatīšanā līdz pat nopietnākām apvērsuma operācijām. Jā, šis posms parādīts spilgti. Kā jau var noprast, viņš ”iekrīt” un pēc spīdzināšanām Stūra mājā tiek pie lēmuma – mūža izsūtījums Sibīrijā. Tālāk ir tas, ko es teicu par neticamību. Neteikšu ko un kā, bet ceļojums pusmūža garumā ir diezgan neticams. Ņemot vērā faktu, ka nemieri ir visu laiku un beigās ir arī karš – viņš pārsteidzoši labi tika cauri visām kontrolēm. Kaut kādā ziņā man negribējās, lai notiek atgriešanās Latvijā, jo dzīve, ko viņš stāstīja bija labāka par notikumiem dzimtenē.

Man tagad pie rokas nav pirmās grāmatas, bet šo ļoti patīkami papildina fotogrāfijas. Ar paskaidrojumiem. Tās visu laiku kalpo kā atgādinājums par realitāti, par vēsturiskiem notikumiem, par vietām un cilvēkiem. Kā vienīgo mīnusu varu minēt tikai iepriekšminēto emocionalitāti. Kamēr vēl Pēteris jauns un pilnās burās pret pastāvošo iekārtu, tikmēr emocijas lasās, bet pēc tam esot Sibīrijā un izdzīvojot savu trako dzīves virpuli, tas viss kaut kur pazūd. Ir daudz notikumu, pavērsienu, bet emocijas un uztraukums tikai uz to brīdi, t.i., tiek aprakstīts kā Pēteris jūtas atsevišķos mementos, bet nav īsti pastāstītas sīkāk viņa domas, piemēram, par ceļojumu zem kuģa klāja. Visādi citādi – Margēvičs raksta lieliskus dokumentāli vēsturiskos romānus! Un jā – es arī gribu to pastaigu pa Paula Taupmaņa dzīves vietām.

*Grāmata lasīta sadarbībā ar apgādu Zvaigzne ABC

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s