Belševicas Bille

Manuprāt, tas bija maijs, kad es noskatījos vienu no simtgades filmām Bille. Man tā tik ļoti patika, ka sāku domāt, vai es maz esmu lasījusi, jo neko daudz nespēju atcerēties. Lai drošs paliktu drošs, ķēros klāt pārlasīšanai. Ar nelielām pauzēm izlasīju!

Bille ir maza meitene, kura stāsta par sevi un to, kā viņa uztver pasauli sev apkārt. Pirmajā daļā tā ir pirmskara Latvija, otrajā – kara laiks un trešā attiecīgi ir par pēckara posmu.

Es biju/esmu lielā sajūsmā! Man ļoti patika tas, ko es izlasīju. Bille ir daļēji autobiogrāfisks stāsts, tāpēc dažbrīd lasot pieķēru sevi pie domas: ”Vai šis viss notiek ar Belševicu?” Belševicas valoda ir skaista un es turpinu brīnīties, kāpēc es no viņas tik maz esmu lasījusi. Jā, dzeja mani nesajūsmina, tomēr viņas valoda ir skaista.

Jau ar pirmajiem filmas kadriem man bija žēl tās meitenes un lasot grāmatu, mana līdzjušana tikai pastiprinājās. Ir briesmīgi augt ar to apziņu, kas viņai iedēstīta – lēvurs, nepraša, nav smuka, nekam neder utt. Es saprotu visu to situāciju, kādā viņiem jādzīvo ar papuci, kurš ļoti mīl iedzert, ar to dzīvojamo šaurību un nabadzību, un tomēr. Apskaušana, mīļu vārdu pateikšana un neliela mīlestības izrādīšana taču neko nemaksā! Bet ja mammucis ir dikti vīlies savā dzīvē, tad visa iepriekšminētā izrādīšana noteikti ir grūta. Par to es nevaru spriest.

Neskatoties uz to, kāda situācija Billei ir mājās, viņai ir neparasti gaišs un tiešs pasaules redzējums. Un fantāzija viņai arī strādā izcili 🙂 Nepārtraukti bija sajūta, ka tajos izdomājumos viņa slēpās no visa. Prieciņš, ka caur Billi var ļoti labi iepazīt tā laika Rīgu un tuvāko apkārtni visos pieminētajos laika nogriežņos. Ja vēl izdotos aiziet tajā ekskursijā, kuru rīko Rakstniecības muzejs (ja nekļūdos), vispār būtu ideāli 🙂

Jā, man ļoti patika Billes triloģija un es to iesaku! Kā nekā, reiz tā bija obligātā literatūra un šo ir vērts tajā listē saglabāt.

One comment on “Belševicas Bille

  1. Atbalsojums: Grāmatstastistika 2018 | thestoryofelza

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s