Skandināvu mitoloģija

Image result for skandināvu mitoloÄ£ija grāmataMan Nils Geimens (Neil Gaiman, 1960) asociējas ar ļoti interesantu fantāziju. Jāatzīst, ka viņam daži darbi ir tādi, kuri man ir patikuši, bet es īsti neesmu uztvērusi tikai tāpēc, ka es nezinu tos mītus, ko viņš pārveido. Tā nu nolēmu labot to mazumiņu un ķēros klāt viņa Skandināvu mitoloģijai.

Šis darbs nav gluži vienots stāsts tā parastajā izpratnē, bet tajā patiešām lasāmi dažādi mīti, kuri izstāstīti secīgi laikā līdz nonāk līdz ragnarjokam. Tā mēs varam iepazīt Odinu, Toru, Lokiju, Freiju… un daudzus citus, kuri savā starpā sacenšas spēkā, izveicībā un gudrībā.

Man ir ārkārtīgs prieks, ka darba sākumā Geimens stāsta, kā vispār ir nonācis līdz mītu pētīšanai un saistībā ar šo grāmatu izstāsta par katru dievu atsevišķi un tikai tad seko paši mīti. Un kad ir notikusi tāda ievadīšana, tik ļoti sajutos kā seriālā Vikings. Pēkšņi šķita, ka krietni labāk saprotu seriālu un vikingu pielūgsmi saviem dieviem 🙂 Tie tiešām ir vareni!

Es biju zinājusi, ka dievi nesēž savos troņos un nenolūkojas uz zemi no saviem augstumiem. Zināju. Tomēr to, ka Lokijs ir bijis tāds neģēlis es gan nezināju. Šito divdabi! Ja nebūtu Lokija muļķību, Tors nekad nebūtu ticis pie sava vesera, Odins pie šķēpa un Freirs pie mežacūkas. Tas tā kā būtu labi. Bet kā skatīties uz Lokija nodevību pret savējiem?

Šādi un vēl citi stāsti par milžiem, rūķiem un citiem ”zvēriem” mūs noved pie paša galvenā – kas notiek ragnarjokā? To es šeit neklāstīšu, tomēr man ir ārkārtīgs prieks, ka esmu iepazinusies ar šo darbu. Ja Geimens šādi izstāstītu par visiem mītiem, kurus pin savos stāstos, būtu vieglāk. 😀 Tomēr tas man liek saprast, ka man varbūt ir laiks izlasīt patiesos mītus, jo nebiju domājusi, ka tie var būt tik aizraujoši!

*Grāmata lasīta sadarbībā ar apgādu Zvaigzne ABC

4 comments on “Skandināvu mitoloģija

 1. Šitais nu man stāv bibliotēkas kaudzē uz skapīša- pabeigšu Grandhoteli un tad tūūūliņ. Jāteic gan, ka sākumā domāju par kaut ko Amerikāņu dieviem līdzīgu- nu, daļliteratūrīgu stāstu (p)ar mitoloģijas personāžiem. Bet naturālai mitoloģijai laikam arī nebūs ne vainas.

  • Gaidīšu tavas domas 🙂
   Šī nav gluži naturāla mitoloģija. Tas ir, naturāla, bet pārveidota. Tā kā es īstos mītus nezinu, tad man lasījās kā “īstie” 😀 Bet būs kaut kur jāsadabū naturālie. Gribas izlasīt.

 2. Jā, tas skandināvu dievu komplekts tāds interesants. Atceros arī dažus citus dzirdētus stāstiņus- par ūdri, kurš nemaz nebija ūdrs, u.tml. Žēl- kā Geimens pats raksta priekšvārdā, ka tik daudz stāstu nepierakstīti ir zaudēti kristietības iespaidā.
  Nu, Lokijs- tas ir frukts, lai gan viltībā un nodevībā arī tie citi pa lielam ir tajā pašā maisā metami.
  Interesanti, ka pasaules pirmsākumos tas milžu pāris, visu turpmāko milžu radītāji, izglābās, peldot uz koka kastes. Padomā tik, pasaule īsti vēl nav radīta, visapkārt viens juceklis, asiņu upes un kas tik ne,- bet koka kaste viņiem jau bija!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s