Savādais atgadījums ar suni naktī

mark-haddonKad pirmo reizi iznāca Marka Hedona (Mark Haddon, 1962) pirmais romāns pieaugušajiem Savādais atgadījums ar suni naktī (2003), es tam nepievērsu uzmanību. Tagad tas ir pārizdots un nolēmu, ka jāizlasa. Iespējams, ka pat uz teātri jāaizdodas.

Kristoferam ir 15 gadu un viņš ir citādāks nekā vairums bērnu. Viņam ir Aspergera sindroms. Viņam padodas matemātika, fizika, nepatīk, ka viņam pieskaras un nepatīk dzeltenā un brūnā krāsa. Viņš dodas nakts vai ļoti agrās rīta pastaigās un vienā no tām viņš atrod nogalinātu kaimiņienes suni Velingtonu. Kurš viņu nogalināja? Lai to noskaidrotu, viņš skolotājas uzdevumā raksta grāmatu…

Šī nebūs jocīga grāmata. Es nevaru stāstīt jokus, jo tos nesaprotu. /15.lpp./

Šī grāmata mani pārsteidza. Tik savādi bija lasīt, ka kādam ir nepieciešams, lai pasaule būtu tik ļoti vienkārša un visur valdītu noteikta kārtība. Domāju, ka autoram ir ļoti palīdzējis darbs ar cilvēkiem, kuriem ir fiziski un garīgi traucējumi. Tāpat īsti nesaprotu, kāpēc šī grāmata ir ieguvusi popularitāri bērnu un pusaudžu vidū, ja tās mērķauditorija bija pieaugušie. Tematiski tas tomēr arī nav nekāds uķi-puķi.

Kristofers, Kristofers, Kristofers… Grūti iedomāties, kā tas ir – zināt visu valstu galvaspilsētas un visus pirmskaitļus līdz 7507, bet nespēt saprast cilvēcisko izjūtu pasauli (ja vien tas nav tikai priecīgs vai bēdīgs). Kristofera pasaulē viss ir tikai balts vai melns. Un ja notiek satricinājums – vēstules no viņsaules? Mums tas liktos vienkārši nekrietni, bet Kristoferam sabrūk visa pasaule. Un lai cik dīvaini tas nebūtu, tieši viņa pasaulē ir vistrāpīgākie novērojumi par apkārtni un citiem cilvēkiem.

Grūti ir ne tikai Kristoferam, bet arī viņa vecākiem. Kā pareizi ir jāizturas pret šādiem bērniem? Cik daudz vecāku it gatavi nest šādu ”krustu”? Man šķiet, ka es diezgan labi sapratu mammu un arī tēti. Līdz kādam brīdim. Nekādi nespēju saprast tēva rīcību un viņa dīvaino motivāciju. Lai nu kā, es lasīju un visu laiku paralēli domāju par radušos situāciju, par rīcībām un jā – Kristofera drosmi.

Man ir nedaudz problemātiski rakstīt šo atsauksmi, jo nekas vēl nav īsti noformulējies, lai gan darbu izlasīju jau mēneša pirmajā pusē. Skaidri zinu tikai to, ka tas ir pārlasīšanas vērts.

2 comments on “Savādais atgadījums ar suni naktī

  1. Atbalsojums: Elizabete ir pazudusi | thestoryofelza

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s