HHhH

Binet, LaurentKoši sarkans vāks, četri vienādi burti un Dens Dimiņš kā tulkotājs. Mani rādītāji, lai gribētu darbu dabūt savās rokās. Ok, kad to šķirstot uzdūros Džonatana Litela vārdam, mana interese tika uzkurināta dubultā. HHhH (2010) => Himlera smadzenes sauc Heidrihs (Himmlers Hirn heißt Heydrich [grāmatā īsto vietu vairs nespēju atrast, tulkots ar google]). Jau zinu, ka noteikti atkārtošos, bet Lorāns Binē (Laurent Binet, 1972) ir uzrakstījis kaut ko savā ziņā ģeniālu.

Iztiksim bez anotācijas. Galvenā tēma ir operācija Antropoīds, kas tika īstenota Prāgā 1942.gada maijā. Tās mērķis bija atentāts pret Reinholdu Heidrihu un tās īstenotāji – izpletņlēcēji Kubišs un Gabčīks. No pašiem pirmsākumiem ar Reinholda dzimšanu un bērnību līdz par atentāta sekām un pārmaiņām, kas seko.

Binē pēc profesijas ir skolotājs un, manuprāt, tā ir tā atslēga, kas ļauj viņam rakstīt tik oriģināli. Viņš ir vēsturnieka dēls un tas ir tas, kas ļauj viņam rakstīt tik skrupolozi. Jā, ļoti, ļoti patīk veids, kādā uzrakstīta šī grāmata. Viena nodaļa vēsta par to, kā viņš to raksta, nākamā vēsta jau par pašu romānu un tad viņš atkal atgriežas pie tēmas ”romāns top tā”. Tiešām kaut kas ģeniāls. Lai arī romānu es lasīju lēnām, tomēr tikusi pāri pusei, vairs nespēju sevi bremzēt. Gribēju to labumu pataupīt un pastiept ilgākam laikam, bet nesanāca!

Man nav ne jausmas, cik ilgā posmā tapa šis netipiskais romāns (palaidu garām?), tomēr jāsaka, ka ārkārtīgi pārsteidza autora pieeja darbam – izpētīts katrs sīkums, piemēram, autoram svarīgs šķiet jautājums par Heidriha mersadesa krāsu utt.. Šīs sīkumainības dēļ vietumis ir grūti saprast, kas tiek lasīts – romāns vai Vēsture. Jā, man šis ir kaut kas starp vēsturisku romānu un vēstures izklāstu. Ja pārējie viņa darbi arī ir šādi, tad dodiet to man! Dimiņ? 😀

Vai kādam ir radies jautājums, kāpēc darbs ir šāds un ne tāds kāds daiļliteratūrā pieņemts? Mierīgi taču varēja izdomāt kaut kādu sākuma sižetu un tad iepīt to operāciju. Ziniet, tad tas nebūtu tas un arī autoram tas šķita nepieņemami, jo kā viņš rakstīja – Heidrihs nav nekāds papīra tēls. Viņš bija ”gaišmatainais zvērs”, ”Prāgas bende” un ”miesnieks”. Vispār biedējoši domāt, par ko cilvēki ir spējīgi kļūt, jo bērnībā Heidrihs nebija vienaudžu iemīļots un diezgan vientuļš. Iespējams, pieauguši viņi par to samaksāja ar savu nāvi kādā no Heidriha pavēlēm gestapo… Lai saprastu, kas par zvēru ir Heidrihs, ir nepieciešams ieskats viņa bērnībā un dzīvesgājumā. Tāpat kā ieskats visās pārējās lietās, kuras autors sniedz – Čehoslovākijas sadalīšana, Beneša laišanās uz Londonu, spiegu tīkla apspiešana utt.. Protams, arī Gabčīka un Kubiša detalizētie raksturojumi.

Viens ir skaidrs – Dimiņš ir piepulcināts pie maniem tulkotāju favorītiem, Binē ir mans jaunākais autoru atklājums un oriģinālākais vēsturiskais romāns, kādu esmu lasījusi!!! Sajūsma nudien liela (izlasīju, jau pirms nedēļas) un tā nav izklāstāma vārdos, tāpēc – piedodiet par īso atsauksmi! Baudiet paši 🙂

3 comments on “HHhH

  1. Kā jau sāka – skaistumu rada sīkumi. Man patīk kad autori savos darbos aizraujas ar detaļām kas varētu šķist nesvarīgas.

  2. Atbalsojums: Grāmatstatistika II | thestoryofelza

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s