Ceļojums līdz nakts galam

Louis-Ferdinand-Celine-007Grāmata, kurai man vajadzēja laiku, lai pieķertos. Un diezgan krietnu laiku, lai arī uzrakstītu atsauksmi. Mani ļoti uzrunāja grāmatas noformējums. Par spīti tam, ka darbam nav īsti anotācijas, noriskēju. Tā teikt, kas gan tik šausmīgs tur varētu būt? Selīns (īstajā vārdā Louis-Ferdinand Auguste Destouches, 1894 – 1961) savā romānu debijā Ceļojums līdz nakts galam (1932) mums rāda, kādi mēs izskatāmies un esam no malas. Ne pārāk glīti!

Galvenais varonis Ferdināns Bardamī ir gados jauns vīrietis, kurš spontānu impulsu vadīts brīvprātīgi iestājas kara dienestā. Viss pārējais romāns ir daļēji autobiogrāfisks izklāsts – Pirmais pasaules karš, ievainojumi, sanatorija, Āfrika, dzīves meklējumi, ārsta diploms… Vietumis grūti lasāms, bet garlaicīgi nav!

Autors ar Bardamī personību iepazīstina jau ar pirmajām lapām un viņš neko neslēpj. Viņš nav glīts cilvēks, t.i., iekšēji glīts. Viņam ir ļoti nihilistisks skatījums uz dzīvi, mizantrops un ja ar to nepietiek, tad vēl arī liels ciniķis. Tādas frāzes kā ”jābaidās ir tikai un vienīgi no cilvēkiem, vienmēr. /16.lpp./” vai ”uzticies tikai cilvēkiem, un tu būsi sevi jau pa daļai nobendējis. /171.lpp./” tikai pierāda, cik nežēlīgs un savtīgs var būt cilvēks. Vai taisni otrādi – savas bailes no cilvēkiem Bardamī neslēpj. Jā, šis nav piemīlīgs romāns. Caur Bardamī var ieraudzīt, cik mākslīgi mēs spējam būt. Viss, kas mums ir šķitis tik skaists un nevainojams, var izrādīties tikai fasāde.

Tikai nesabīstieties! Šis nav tik depresīvs darbs, kā varbūt izklausās. Caur cūcību, rupjībām un vulgāro, ir pavisam mazs un gaišs cerību stars, niecīga skaistuma atblāzma. Brīžiem radās iespaids, ka pēc lielajiem klejojumiem pa pasauli, Bardamī labprāt izrautos arī no Parīzes nabadzīgajām ielām un sāktu dzīvot kā pienākas. Bet tas nevar notikt! Ne tikai tāpēc, ka viņam ir tāds neciešams un egoistisks raksturs, bet arī tāpēc, ka viņš pats sev to neļautu. Vienmēr, kad viņam klājās jau tā tīri labi, viņš pamanījās kaut ko sačakarēt.

Jāpasteidzas pierīties sapņu, lai spētu tikt cauri dzīvei, kas gaida ārpusē, kad būsi izgājis no kino, lai vēl dažas dienas spētu nolauzt šai nežēlīgajā cilvēku un lietu pasaulē. Starp sapņiem mēs allaž izvēlamies tos, kas vislabāk silda dvēseli. /194.lpp./

Lasot šāda veida romānus, vienmēr esmu domājusi par autoriem – kā top šāda veida grāmatas? Kā viņi nonāk līdz tādai tematikai un kā viņi var tik ārkārtīgi precīzi izteikties? Piemēram, šeit priekšplānā nav stingri izteikta sižeta. Vairāk gan lietas, cilvēki un to neglītie paradumi un īpašības. Un ļoti spilgta valoda (patiešām nebrīnos, ka iznākšanas gadā romāns šokēja sabiedrību, arī tagad tas to spēj). Šis man nebija pilnībā izprotams romāns, jo lai ko tādu izprastu, ir jābūt ārkārtīgi erudītam. Romāns ir tik ļoti daudzslāņains un tik daudzām nozīmēm, ka pašiem frančiem šis romāns sagādā galvassāpes. Tāpat es aizdomājos par darba nosaukumu. Manuprāt, tā ir sava veida metafora. Vismaz tāds iespaids man radās lasot vienu nakts aprakstu, kurā notika maldīšanās līdz rīta gaismai. Precīzi to vietu neatceros, bet piefiksēju, ka tai vietā radās sajūta, ka tā ir arī tāda kā maldīšanās pa dzīvi līdz tās beigām. Visi romānā pieminētie personāži kaut ko meklēja un gaidīja. Arī Bardamī.

Ir tāds brīdis, kad esi pilnīgi viens, nonācis visu notikumu galā. Tas ir pasaules gals. Pašas bēdas, proti, jūsējās, vairs nesaka ne vārda, un tad vajag no tām atiet, nonākt cilvēkos, vienalga, lai vai kādos. Tādos brīžos tu vairs neesi izvēlīgs, jo pat raudāšana prasa atgriezties pie pirmsākumiem, ir atkal jāatgriežas cilvēkos. /313.lpp./

Nobeigumā varu tikai teikt – prieks, ka D. Dimiņš uzņēmās tulkot, ko tik ļoti sarežģītu kā Selīns. Romāns pa spalvai neglauda, bet ir jālasa arī šādi darbi. Tas liek atskatīties uz mums pašiem. Lasiet!

4 comments on “Ceļojums līdz nakts galam

  1. Atbalsojums: Grāmatstatistika II | thestoryofelza

  2. Nesen sāku lasīt šo darbu, tāpēc bija jāpalasa, ko senāk lasīju par šo darbu. Romāns aizrauj kā nekas agrāk. Uzreiz rakstīju Dimiņam. Visu nakti norunājām un ne tikai par Selīnu, kurš ir WOW 🙂

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s