Ziemassvētku stāsts

markoŠogad atkal sagribējās izlasīt grāmatu, kas būtu saistīta ar Ziemassvētkiem. Pagājušajā gadā tas bija Dikenss, bet šogad Marko Leino (1967) darbs bērniem Ziemassvētku stāsts (2007). Uzrunāja tikai tas, ka autors no Somijas un vecītis taču arī no Lapzemes! 😀

Stāsts iesākas ar diviem brāļiem, kuri nirstot atrod mazu lādīti ar pulksteni un zīmīti. Tā tiek parādīta vectēvam. Sākotnēji viņš netic, bet tad viņš izstāsta bērnībā dzirdēto stāstu saistībā ar zīmīti. Stāsts ir par mazo Nikolasu, kurš zaudē visu savu ģimeni. Korvajoki ciems uzņemas rūpes par viņu, bet mazais Nikolass aizsāk tradīciju – Ziemassvētku naktī pie katras mājas durvīm nolikt pa paša grebtai koka rotaļlietai. Stāsts ir par to, kā ”radās” Ziemassvētku vecītis.

Neko daudz un gari nerakstīšu, tikai teikšu, ka darbu var lasīt gadu no gada. Tā var kļūt par jauku tradīciju ar priekšālasīšanu vai klusām pie sevis. Darbs atstāj tādu patīkamu un vieglu pēcgaršu – jauka teorija par Lapzemē mītošo vecīti. Iedomājies, sākumā tas ir parasts puika, kurš Ziemassvētkos zaudē vecākus un mazo māsiņu. Tad aizsākas viņa dāvanu došanas tradīcija, kas pirms tam nebija iedomāja (svarīgi ir dot nevis ņemt). Beigās tas jau sāk līdzināties apsēstībai, bet ja tas ir vienīgais, kas viņam patiešām dod prieku? Un tad vēl stāsti par to, kāpēc ragavām priekšā ir ziemeļbrieži un kāpēc ir sarkans tērps…

Tam visam ir iemesli. Viņam ir bail atkal pieķerties cilvēkiem. Līdz šīm visi mīļie viņam ir zaudēti. Tas radīja skumju sajūtu. Bet vienalga viņš uzskatīja, ka ir jādod, jo tas rada prieku.

..pie mīlestības piederas arī bailes zaudēt tos, ko mīli. Tā ir dabiska dzīves sastāvdaļa. /243.lpp./

Protams, priekš manis valoda bija pārāk vienkārša un reizumis prasījās, lai šis un tas būtu izstāstīts dziļāk, bet tad es piekodināju sev, ka tā ir bērnu grāmata. Grāmata, kura ir jālasa viegli un pieņemot autora piedāvāto versiju par Nikolasu. Šo vajadzētu izlasīt visiem mazajiem knēveļiem, kuri svētkos vecākiem lūdz jaunāko tehnoloģiju, superdārgas rotaļlietas, lielu naudas zutni un kuriem svarīgs ir dāvanas lielums (pēc algoritma – jo lielāka, jo labāk). Ziniet – galvenais ir cilvēkmīlestība un klātesamība!

P.S. Oula Pukki ir jāmeklē Korvantunturi kalnā!

P.S.S. Īsti nesaprotu, bet šķiet, ka vispirms ir bijusi filma Joulutarina (2007) un tikai tad ir grāmata. Filmu neskatieties, tā ir briesmīga. Grāmata ir krietni labāka un saprotamāka!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s