Militārā sestdiena

Tik tālu nu būtu – es sajūsminos par katru brīvo sestdienu. Tik reta parādība. Plus ļoti gribējās dabūt ārā no sevis pilsētu. Mežu, mežu, mežu! Un jūru piedevā! Paldies, Norelle, ka ”neuzmeti” mani 😀 Dabūju visu lielās devās un kādu brīdi būs miers.

Tieši tāda bija brīvdiena – 36 pieturas autobusā, stundas brauciens un noieti +/- 10 kilometri. Ložņāšana pa mežu un jūras baudīšana līdz izpūš līdz kaulam apmēram piecu stundu garumā. Kāds tad bija mans galamērķis? Pavisam vienkāršs – Mangaļsala. Nezinu, kāpēc, bet man  ir iepaticies šis Rīgas ”rajons” un ja tas vēl piedāvā bunkurus…

Šoreiz no vēstures pieminēšu tikai dažus faktus. Mangaļsala reiz patiešām bija sala, bet Daugavai mainot savu ūdens gultni un tecējumu, tā tapa par pussalu. Nu, jā. Cara laikā ir sadomāts tur celt Mangaļsalas jūras dambi, lai radītu jaunu kuģu ceļu un tā radies Austrumu mols. Salai ir tāda savāda noskaņa un tas pusspoku ciems, kuram jāiet cauri, lai nokļūtu līdz jūrai, izrādās esam bijis zvejnieku kolhoza 9.maijs ciemats. Klīstot pa mežu, izmetu pāris frāzes, ka nebūtu forši palikt tur tumsā, jo noteikti klīst zaldāti un tā… Neesmu bijusi tālu no vēstures – 1906.gadā kāpās ir bijušas soda izpildes vietas, kurās ”nepaklausīgie” revolucionāri ir nošauti un turpat apglabāti. Tā, lūk. Diena mums bija bagāta ar dažādām celtnēm no dažādiem laikiem – no Krievijas carisma laikmeta līdz padomju armijas būvēm. Vecākās ēkas datētas ar 1874.-1884. gadu (tie būs tie no ķieģeļiem būvētie – šāviņu pagrabi). Nākamreiz būs jāliek uzsvars uz krasta izpēti, jo tur arī atrodamas dažas interesantas lietas. Piemēram, krasta lielgabalu artilērijas nocietinājumi.

IMG_6749Fantastisks mežs. Priekš februāra neticami zaļš. Daļa no savādā dabas parka Piejūra.

IMG_6759Un tur jau tie slēpjas. Biju sevī vīlusies, ka aizmirsu par lukturīša nepieciešamību.

IMG_6763Iekšā. Griesti. Iekšā bija tik tumšs, ka īsti nesapratu kur to kāju lieku un tāda sajūta, ka aiz nākamā līkuma kāds izleks. Tas, kurš izdomāja šādu būvniecību, bijis ļoti apķērīgs. Pārsteiguma moments līdz nāvei.

IMG_6767Daba uz vēstures. Tā saudzē, slēpj vai aprok?

IMG_6773Kāpnes.

Kā vēsta gan interneta dzīles, gan nekam nederīgās paziņojumu plāksnes mežā, šis ir patiešām unikāls objekts, kāda citur Baltijas jūras krastos nav. Ar 2003. gada Kultūras ministrijas rīkojumu tas nonācis valsts aizsardzībā.

Info: interneta dzīles

Mūzika: Vilki – Bunkurs 13

One comment on “Militārā sestdiena

  1. Oho! Mangaļsalā biju neskaitāmas reizes, bet mežu nekad neizpētīju…tagad zinu ka slikti vien, ka to nedarīju. Skaisti un interesanti. Obligāti jāaizbrauc vasara.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s