Manas 10 grāmatas

WONKJMMywK-1366x768Esmu tā ierakusies darbos, ka pat nemanīju šīs akcijas sākumu. Paldies Norellei par stafetes kociņa nodošanu 🙂 Sākumā domāju šo laist garām, bet tad atcerējos, ka somu akcijā arī nepiedalījos… tāpēc šajā nepiedalīties nedrīkst.

Man būs dažas atšķirības, ja salīdzina ar citu blogeru rakstīto – man nebūs tops, man būs vienkārši 10 grāmatas, kuras vairāk vai mazāk mani iespaidojušas/aizrāvušas (man nav spēka sevī daudz urķēties). Man arī nemaz nav tādas grāmatas, pēc kuras izlasīšanas es būtu krasi kaut ko savā dzīvē vai domās mainījusi. Tā mani vēl gaida (vai otrādi?). Nu ko, sāksim:

L. F. Baums. Brīnumainais burvis no Oza zemes

Mazā Dorotija, kura nokļūst Ozas zemē un viņas piedzīvojumi tajā. Mana bērnība. Atceros, ka bērnībā pēc grāmatas izlasīšanas ejot pa ietvi, reizumis iedomāju to par dzelteno bruģēto taku, no kuras nedrīkst nokāpt, citādi var iekulties nepatikšanās. Maza bērna fantāzijas. Arī tagad mana iztēle strādā lieliski.

T. Jānsone. Trollītis Mumins – visas sērijas grāmatiņas

Mīlīgais Mumins, Mumina māmiņa un tētis. Un, protams, pārējie tēli – Snorke, Snifs… Mumingrāmatas varbūt nav ietekmējušas mani pašu, bet tā vairāk ir tāda kā sentimentāla atmiņa. Lai gan… varētu būt, ka es neesmu līdz galam apzinājusi šo ietekmi, jo pirms kāda laika iegādājos pati savus grāmatu eksemplārus, kurus drīzumā pārlasīšu. Šis ir no tiem, kurus var lasīt vienalga kādā vecumā un nezūd nekāda burvība.

Dž. K. Roulinga. Harija Potera sāga

Tas būtu bijis īsts grēks, ja es nebūtu pieminējusi šo. Neatminos, kuru darbu es vēl tik ļoti bērnībā gaidīju. Tik ļoti, ka pat bibliotēkā rindā vienmēr pierakstījos. Kad beidzot dabūšu sev trūkstošo piekto daļu, arī šo pārlasīšu. No šodienas skatu punkta, es nemaz tik 100% vairs negalvoju, ka visas daļas ir domātas mazu bērnu acīm. Tāpat kā es pieaugu lasot Harija, Rona un Hermiones gaitas, arī grāmatā darbojošā trijotne pieauga. Katra daļa kļūst aizvien nopietnāka un pinķerīgāka (pēdējo daļu es izlasīju bakalaura pirmajā kursā!). Man šķiet, ka šī bija mana pirmā ar maģiju saistītā grāmata. Es joprojām periodiski ar aizrautību lasu grāmatas par maģiju.

E. Rauds. Naksitrallīši – abas grāmatas

Vēl viens bērnības stāsts. Tad man ļoti patika visādi zvēru un tamlīdzīgo stāstiņi un reiz rokoties pa grāmatu plauktu uzgāju šo. Es gan neatceros, ka es būtu tajā ķēpājusies, bet tādas  nu tās liecības pēc grāmatas apskatīšanas ir palikušas. Patiešām neatminos, kas mani tajā laikā aizrāva – kolorītie tēli vai paši notikumi, bet ar šodienas prātu visu apdomājot… Esmu dabas mīle. Un Ķērpjbārdis, Uzrocis un Puszābaks lielākoties nakšņoja brīvā dabā un rūpējās par dabas sakārtošanu. Varbūt neapzināti esmu šo to no viņu domām aizņēmusies.

V. Linna. Nezināmais kareivis

Stāsts par somiem un viņu Turpinājuma karu ar krieviem. Šis bija tas darbs, kurā es uzzināju, ka somu valodā ir dialekti (līdzīgi kā mums), ko viņi domāja par krieviem, par kara taktikām… (autors pats visu ir pieredzējis). Pēc izlasīšanas es vēl nedēļām staigāju apkārt ar darba radīto pēcgaršu. Īsti neatminos, bet man šķiet, ka tieši šī darba ietekmē es vienā no bakalaura semināriem izvēlējos visus rakstu darbus veltīt Somijai 2PK, Mannerheimam un nocietinājuma līnijām. Un Somija joprojām ir mana sapņu zeme.

K. Sabaļauskaite. Silva Rerum I, II

Romāns ir par kādu Lietuvas dzimtu mazliet senākā pagātnē (es gadsimtu tiešām vairs neatminos). Tas ir tik smalki izpētīts darbs, ka to var uztver gan kā dzimtas vēsturi, gan kā pašas Lietuvas vēsturi. Pēc šī darba izlasīšanas secināju, ka ir vairāk jāpainteresējas par Baltijas vēsturi, jo tā ir tikpat kā mūsējā!

H. Hoseini. Tūkstoš sauļu mirdzums

Ļoti spēcīgs un ne gluži nepatīkamu, bet uz to pusi, emociju mutulis. Liela nesaprašana, kā dzīvojot uz vienas planētas var būt tik atšķirīgas dzīves, uzskati un pieņemtās normas. Mans ieguvums – novērtē visu, kas tev ir un secini, ka tik ļauni nav.

S. Kings. Zaļā jūdze

Man jaunības/studentes gados ļoti patika filma Zaļā jūdze. Un tad es atklāju, ka man mājās ir arī šī grāmata. Un pilnībā iemīlējos Kingā. Tikai pēc izlasīšanas es sapratu, ka tie prastie krimiķi un trilleri man nav vajadzīgi. Man gribas, lai tur būtu Kinga mistika un psiholoģiskais moments.

R. Šepetis. Starp pelēkiem toņiem

Skarbs darbs par cilvēkiem, kuri tiek nosūtīti uz koncentrācijas nometni. Cīņa par kailo dvēseli absolūtā nekurienes vidū. Šis darbs vēsta par mūsu kaimiņzemes Lietuvas smago 1941.gadu. Pēc darba izlasīšanas man bija tāda pēcapcere… Tāda smaga sajūta sirds rajonā. Tai pašā laikā es tik augsti vērtēju mieru. Es ļoti, ļoti ceru, ka miers saglabāsies un viss ar laiku norims.

L. Purs. Tērvetes pilskalna tetraloģija

Nesen kā rakstīju atsauksmi par šo. Esmu patiešām sajūsmā. Nav tā, ka es tagad metos lasīt par Livonijas laikiem visu, ko vien varu atrast, bet esmu ieinteresēta. Fakts paliek fakts – no tiem laikiem līdz pat šodienai nekas varas aparātos nav mainījies. Joprojām darbojas princips: kur nauda, tur alkatīgie. Varbūt personīgā līmenī mani šis darbs neaizskāra, bet tomēr es to atminēšos vēl ilgi.

Kurš vēl vēlas ar šo padalīties?

5 comments on “Manas 10 grāmatas

  1. Atbalsojums: baltais runcis Latvijas blogāres apskats #15 (08.09.-14.09.). | baltais runcis

  2. Un atkal Harijs Poters šajā sarakāta, par tam iemīļotākam grāmatām. Taču tas nekas dīvains, es vienkārši lasīju kaut ko citu.
    Bet no visam pārejam zinu tikai Pura grāmatas un par muminiem. Zaļo jūdzi zinu tikai kā filmu.
    Un ka tad ar Rušdi?

    • Rušdī es arī mīlu, tikai tā neiekļaujas šajā sarakstā. Tieši tāpat kā Eko. Šeit nav jāraksta par mīļākajām grāmatām, bet par tām, kuras kaut ko kaut kādā veidā ir ietekmējušas/mainījušas.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s