Lasāmgabali IX

300x0_coverNo Hāleda Hoseini (Khaled Hosseini, 1965) darbiem esmu lasījusi tikai vienu – Tūkstoš sauļu mirdzums – un tas bija pietiekoši spēcīgs, lai man joprojām būtu jāsaņem dūša Pūķa ķērāja izlasīšanai. Tomēr viņa darba Un kalni atbalsoja (2013) izlasīšanai man bija vajadzīgs mazāks sagatavošanās laiks – tikai mēnesis pēc iznākšanas. Stāsts iesākas ar vārdiem: ”Jūs gribat dzirdēt pasaku un es jums to izstāstīšu. Bet tikai šo vienu.” Tā kādu vakaru savu stāstāmo iesāk Abdullāha un Parī tēvs Sāburs pirms aizmigšanas. Patiesībā darba sižetu ir pat ļoti grūti izstāstīt. Katra nodaļa ir veltīta citiem tēliem. Tomēr šis nav darbs ar daudziem tēliem, tie visi ir kaut kādā veidā saistīti ar pirmajiem trim – Abdullāhu, Parī un Sāburu. Varbūt sākotnēji ir mazliet grūti saprast, kas ir tas ko es lasu, jo autors klejo ne tikai no viena dzīves stāsta uz otru, bet arī laikā – te viņš vēsta par 70-tajiem gadiem, bet nākamajā nodaļā – par 2010.gadu. Ja godīgi, tad mani mulsināja lasīt par 2000-jiem gadiem. Nezinu, kāpēc. Varbūt tāpēc ka tās ir mūsdienas un tā bija rietumu kultūra. Protams, nav labi, ja autors visus savus romānus raksta pēc vienas klišejas un sižeta, nomainot tikai varoņu vārdus, tomēr man būtu gribējies palikt austrumos, kur iesākās šis stāsts. Jāsaka, ka šis romāns pēc izlasīšanas manī neatstāja to spēcīgo pēcgaršu, ko atstāja Tūkstoš sauļu mirdzums. Vienīgi šis ļauj padomāt par mani pašu un manu dzimtu. Kādās pasaules daļās ir izkaisītas manas dzimtas saknes un kādi ir to cēloņi.

Salasījusies dažādus fantāzijas un maģijas romānus, sagribējās 9789934844102kaut ko īstu. Pavisam reālu. Tāpēc nolēmu ķerties klāt sen noskatītajam Krisa Stjuarta (Chris Stewart, 1950) darbam Pāri citroniem. Optimists Andalūzijā (1999). Bijušais Genesis dalībnieks nolemj pamest grupu un uzsāk darbus un ceļojumus pa Eiropu, līdz Andalūzijā noskata sev fermu El Valero. Es, protams, gaidīju kaut ko Pītera Meila cienīgu. Nesagaidīju. Teorētiski darbi ir līdzīgi – cenšanās iedzīvoties jaunā vidē un kļūt par vietējo. Tie ir tik atšķirīgi! Lai gan manā izpratnē šis nebija izcils darbs, tomēr tas nav arī tik slikts, lai nelasītu nemaz (man gan ir pretējais viedoklis – daudziem šis darbs pat ļoti ir gājis pie sirds; kāpēc man ne?). Apbrīnojama ir autora dedzība pērkot fermu, to pat lāgā neapskatot. Tā viņš būtu ātrāk uzzinājis, ka māju nopircis komplektā ar iepriekšējo saimnieku, ka nav elektrības un ūdens, sienas čum un mudž no kukaiņiem… It kā ar to nepietiktu, ferma atrodas upes nepareizajā krastā. Visus notikumus viņš pasniedz optimistiski, taču reti kura vieta man lika kaut pasmaidīt. Varbūt es vienkārši nesaprotu viņa humoru. Man pietrūka mazie humoriņi, tās īpašās dzirkstelītes. Lai nu kā – tādā vietā, kā ”El Valero”, bez optimisma neiztikt. Tās autoram netrūka. Viņš ir arī dažu citu darbu autors (par apmēram šo pašu tēmu), taču domāju, ka tajos neieskatīšos.

300x0_cover_okeansNīls Geimens ir pacenties. Pēc viņa darba Okeāns ielas galā (2013) izlasīšanas bija mazliet jāpasēž un jāpadomā, kas tad īsti bija tas, ko es izlasīju. Vai tas bija parasts atmiņu stāsts? Vai 7-gadīgā puikas fantāzija bija tik spilgta, ka viņam šķita, ka piedzīvo maģiju vai arī tas bija šķitums? Ne velti šis darbs kļuva par 2013.gada Gada grāmatu iekš British National Book Awards pasākuma. Runājot par sižetu, tad viss notiek Saseksā, Anglijā. Pusmūža vīrietis dodas un dzimto pilsētu, lai apmeklētu bēres, taču pirms tām viņš instinktīvi dodas uz mājām ielas galā, kur septiņu gadu vecumā sastapa savādu meiteni, Letiju Hemstoku, viņa māti un vecomāti. Tur viņš apsēžas dīķa malā un ļaujas bērnības atmiņām. Kāpēc šīs atmiņas uzpeld tieši tagad, sēžot pie dīķa? Par Letiju viņš nebija domājis gadiem ilgi. Un kas īsti ir Hemstoku sievietes? Šie jautājumi man grozījās pa galvu, kamēr lasīju un vēl tagad atceroties lasīto. Neaizmirsīsim arī iepriekš uzdoto jautājumu – tā bija maza bērna fantāzija vai reālas un baisas atmiņas? Man ir arī atbildes, bet tās ir neskaidras un vēl nenoformulējušās. Šis noteikti ir no tiem darbiem, kurā katru reizi varēs atrast kaut ko citu un citādi arī to izprast.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s