Dzintars: mīts un zinātne

Nu, ko! Pienācis laiks atkal pievērsties dzintara tēmai. Šoreiz izstādi par dzintaru piedāvā Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejs. Pirmais iespaids – patiešām jauki un atsaucīgi cilvēki. Mazliet sasmaidījos, kad es pie ieejas durvīm kādai muzeja darbiniecei pajautāju vai izstādi drīkst fotogrāfēt, uz manu jautājumu atbildēja balss no augšas 😀 Atļauju dabūju, tikai ar noteikumu, ka bez zibspuldzes. To es varu!

Medicīnas vēstures muzeja sarīkoto izstādi sauc ”Dzintars: mīts un zinātne” un tā būs apskatāma līdz 15.oktobrim (ja nekas nemainīsies). Ieejas maksa ir sapratīga un cenas vērta (es gan tiku par velti un tā arī nesapratu, kāpēc; lai nu kā, man prieks 😀 ). Izstādē ir eksponēti gan materiāli no paša muzeja krātuvēm, gan arī no LNVM, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, LU Latvijas vēstures institūta, Lietuvas mākslas muzeja, kā arī no citiem muzejiem (arī no Itālijas!). Ir eksponēta arī lietuviešu mākslinieka dizainēta dzintara kleita, bet to es apzināti neesmu publicējusi, jo tā ir viena no ekspozīcijas pērlēm.

Senatnē ļaudis nezināja, kā rodas dzintars. Zināja vien to, ka tas ir vērtīgs un apveltīts ar maģiskām īpašībām. Citējot mājaslapu, tad: ”izstādē atspoguļots dzintara maģiskais un racionālais pielietojums sadzīvē, ārstniecībā un rituālos, sākot no aizvēstures dzintara maģiskajiem rituāliem, caur viduslaiku misticismu un pirmajiem atklājumiem līdz mūsdienu zinātniskiem sasniegumiem dzintarskābes izmantošanā.” Tas viss tur bija, tikai ar palielu mazuma piegaršu. Ja ar zinātni man viss pluss/mīnuss ir skaidrs (pārklājas gan ar iepriekšējo dzintara izstādi, gan ar raidījumu), tad ar to mītu ir mazliet skumjāk. It kā bija gan tie apraksti, gan arī paši dzintari (ar visām fosilijām), taču… kaut kā pietrūka tā dziļuma.

Izstādes sākumā ir vienā ”slaidā” parādīts, kā ir cēlies dzintars. Tas patīkami ievada izstādi, lai varētu saprast, kāpēc dzintaram ir piedēvēti daudzi mīti, tai skaitā dziednieciskās īpašības (tās gan šobrīd tiek nopietni pārbaudītas). Man prātā gan atausa raidījuma Dzintara puse redzētie kadri no pirmās sērijas, kurā stāstīts par to, kā jūra izskalo dzintaru un kā tā tur vispār nonākusi.

IMG_5143Senatnē bija parasta parādība mirušajiem uz acīm likt dzintara pogas.

IMG_5145Fascinējošs skats. Koks raud sveķus, kas laika gaidā kļūst cieti un pārvēršas par dzintaru.

IMG_5146Neesmu reliģioza, bet spēcīgs skats. Viss ir izstrādāts tik smalki….

IMG_5148Viduslaiku alķīmija. Uzminiet, kā latīniski ir dzintars (sucinum)? Ja uzdevums paveikts, var saprast, kura lapaspuse ir īstā, lai izlasītu receptes. 🙂

IMG_5149Kurš gan negribētu sev mājās dzintara sejas masāžas komplektu?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s