Po ēra

Rakstu sauc ”Po ēra”, jo īsi pastāstīšu par divām grāmatām un filmu.

Stīvens Mārlovs (Stephen Marlowe, 1928 – 2008) sarakstījis romānu ”Bāka pasaules malā” (1995) – tā balstīta uz Po biogrāfiskajiem datiem, kas ļoti meistarīgi sakausēts ar viņa darbu citātiem un paša autora fantāziju. Bez Po, Mārlovs šādā stilā sarakstījis arī par Migelu Servantesu (pazīstams ar ”Donu Kihotu”) un Kristoferu Kolumbu. Būtu interesanti dabūt arī šos abus ”biogrāfiskos” darbus. Runājot par ”Bāku”, tad jāpiekrīt Berelim (rakstu var izlasīt šeit) – par daudz Po. Uz darba beigām Po bija tik daudz, ka es galīgi saputrojos. Man ne pārāk patika, ka darbā bija pievērsta tik liela uzmanība Šķembai – akmens gabalam, kas atšķēlies no elkdieva sašaušanas rezultātā, – jo tas pārāk sapina sižetu. Var tikai apbrīnot autoru, kā viņš pats nesapinās. Bet, acīmredzot, tāda bija viņa iztēle par mistiskajām Po pēdējam 5 dzīves dienām. Pēc darba izlasīšanas, pārlaidu acis Po patiesajai biogrāfijai, lai darbu sakārtotu pati savā galvā. Tiešām – kārtīgs rēbuss. Bet neskatoties uz to, darbu izrāvu pāris dienās, jo visu laiku gaidīju lielo kulmināciju un gala noslēgumu. Darbā saistīja arī fakts, ka jādomā līdzi izlasītajam, jo viena epizode brīžiem bija aprakstīta no trīs skatupunktiem. Tā teikt – atkarībā no tā, cik labi atceras izlasīto, tik pilnīgs izveidojas sižets.

Jāuzteic vāka noformētāja – man ļoti patīk, tām pāva spalvām uz vāka ir arī kāda nozīme, ne tikai, ka tās glīti izskatās. Vēl man ir daži trāpīgi citāti, tikai man grūti pateikt, kas ir to autors – Mārlovs vai Po, jo darbā Mārlovs ļoti daudz citē pašu Po.

Lieliski teikts par autortiesībām: ”.., jo vairāk divi darbi līdzinoties viens otram, jo mazāka esot plaģiāta iespēja – kurš rakstnieks gan gribētu sagraut savu autoritāti, publicēdams citam nozagtu darbu?” /102.lpp./

Kurš gan var pateikt, kur beidzas sapņi un kur sākas realitāte?” / 341.lpp./

Biju gribējusi dabūt jau iepriekš, bet tieši iepriekš minētais darbs pamudināja parakāties omes grāmatplauktā un izvilkt dienasgaismā Po stāstu krājumu ”Nodevīgā sirds”. Man šķita, ka lasot šo stāstu krājumu, es būšu sajūsmā. Neesmu. Neesmu arī vīlusies, drīzāk jāsaka tie mani garlaikoja (vismaz tie, kurus es izlasīju, jo neesmu vēl izbūrusies cauri). Tagad sāk likties, ka lasīšu tikai viņa populārākos stāstus. Savādi vispār. Kad es stāstu redzu ekranizētu, man tas šķiet aizraujošs, taču rakstītais vārds atstāj mani ne gluži vienaldzīgu, bet uz to pusi.

Jāpiekrīt visur rakstītajam, ka Po centās izurbties cauri visdziļākajām un slēptākajām cilvēka izjūtu un raksturu dzīlēm. Gandrīz vai izprast cilvēka ”tumšo” pusi.

Un visbeidzot, filma The Raven, kas ir balstīta arī uz Po pēdējām dzīves dienām. Šī versija man daudz labāk gāja pie sirds, nekā grāmatā piedāvātais mistiskais ceļojums un personības dalīšanās. Domāju, vairums zina filmas sižetu, tāpēc to šeit neķidāšu, tik varu piebilst, ka tas ir balstīts uz populārākajiem Po stāstiem.

Tā, kā sen nebiju skatījusies filmas, man patika un šķita vērtīgi pavadīts laiks. Nebiju arī no filmas neko iedomājusies, tāpēc izpalika arī vilšanās vai kaut kas tāds. Pēc treilera noskatīšanās vienkārši zināju, ka gribēšu redzēt 😀

Runājot par aktieriem, tad tie likās izvēlēti ļoti piemēroti. Man vispār patīk John Cusack. Viņš bija izveidots samērā līdzīgs ”oriģinālam”, tikai varbūt jaunāks. Nu, katrā ziņā viņš labāk der Po lomai nekā Makgregors. Man nekas nav pret viņu, bet šai lomā, it īpaši pēc filmas noskatīšanās, nu nekādi nespēju iztēloties Makgregoru kā Po. Par pārējiem… nepazinu, bet biju kaut kur manījusi. Šķita, ka visi varoņi ir labi iejutušies savā lomā, kā arī laikmetā. Vēl interesanti, ka filmā Po pēdējie vārdi: ”May God have mercy on my poor soul”, ir patiešām bijuši viņa pēdējie vārdi.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s